Den minste kommunen i Norge, Utsira, er den som bruker mest penger på kirken, målt per innbygger. Der er man oppe i 3.490 kroner per snute i kommunen. På denne «Kirke-Toppen» over 356 kommuner i Norge, så kommer Midtre Gauldal på 138. plass.

Utgiftene i Midtre Gauldal

Vi snakker her om netto driftsutgifter til kirkerelaterte funksjoner i kommunene. Vi har tatt et dypdykk i tabellene for å hente opp de lokalene tallene. Samlet i hele Norge var det nær 3,6 milliarder kroner som gikk til dette formålet, og av disse var det 6.505.000 kroner som tilfalt de fire kirkene i Midtre Gauldal kommune (Støren, Soknedal, Budal, Singsås).

Dette er tall som kommunene selv har rapportert til staten gjennom Kostra (2022). Summen er 381.000 kroner mindre enn hva som var tilfellet året før. En nedgang på 5,5 prosent.

Pr. innbygger

Det er målt per innbygger vi best kan danne det beste bilde av hvordan kommunenes «offergave» blir seende ut. For hele landet sin del ser vi at det blir 652 kroner per beboer, mens det i Midtre Gauldal blir en god del mer. Her er det utgifter tilsvarende 1.061 kroner per innbygger for å opprettholde den «åndelige infrastrukturen» i kommunen.

Størst på kirke i Trøndelag

Det er mange småkommuner helt øverst på Kirke-Toppen, mens Oslo er helt sist med 396 kroner per innbygger.

I Trøndelag ser vi at Tydal kommune havner øverst med 1,904 kroner per person, etterfulgt av Røyrvik kommune med 1.760 kroner, og Leka med 1.651 kroner. Helt sist i Trøndelag finner vi Malvik kommune med bare 428 kroner per innbygger.

KIRKE-TOPPEN I TRØNDELAG:

KommuneUtgifter (tusen kr)Per innb. (kr)Rangering
Tydal1434190430
Røyrvik755176033
Leka962165138
Rennebu3817153851
Osen1337147960
Meråker3417140872
Holtålen2792139875
Namsskogan1097134881
Lierne1656127991
Snåsa2530125298
Høylandet14991233100
Heim72201228102
Åfjord51961222104
Rindal22841167113
Grong25211098126
Flatanger12051088129
Midtre Gauldal65051061138
Orkland17964961164
Nærøysund9090919173
Indre Fosen8625864185
Selbu3576863187
Frosta2152814202
Inderøy5546811204
Oppdal5426748229
Namsos11025739233
Steinkjer17443728239
Frøya3644676258
Ørland7026671261
Hitra3503663264
Røros3468619286
Overhalla2366611289
Stjørdal14919608292
Melhus10395599300
Trondheim122713573312
Skaun4624548319
Verdal7563504333
Levanger9843484339
Malvik6282428349
Norge3591000652